
Otrzymujemy zapytania dotyczące wymiany oświetlenia w komorach chłodniczych lub mroźniach. Właściciele, użytkownicy chcą pozbyć się oświetlenia jarzeniowego i zastąpić je nowoczesnymi lampy LED. Zdarza się dość często, że po ocenie stanu instalacji elektrycznej jako wystarczająco dobrej i bezpiecznej, nie chcą jej przerabiać i pytają o nowe lampy, takie aby mogli je wymienić w stosunku ilościowym 1:1. I wtedy nierzadko spotykamy się z życzeniem, aby nowe lampy miały tą samą... długość!
I tu pojawia się okazja aby projektant, instalator lub sprzedawca oświetlenia uświadomił użytkownika, na jakich parametrach należy skupić się przy doborze lamp. Najważniejsza jest ilości światła, które muszą dostarczyć nowe oprawy. Należy zatem wybrać LED o porównywalnym strumieniu światła, który miały zapewniać nowe "stare" lampy. Wartość strumienia światła jest wyrażona w jednostkach [lumen] lub [lm] i powinna być opisana na każdym źródle światła. np. typowa świetlówka o długości 120 cm miała zapewniać strumień rzędu 3350lm. Przy wymianie oprawy, do której do tej pory były stosowane 2 takie świetlówki, należy instalować zatem lampę LED o strumieniu ok. 6700lm (2x3350lm). Wartość ta jest przybliżona, lampa LED nawet o trochę mniejszym strumieniu, pozwoli na podobny stopień doświetlenie pomieszczenia co jarzeniówka, która ma rozsył światła dookoła 360° i część tego światła, kierowana do góry w stronę odbłyśnika i sufitu, jest rozproszona i stracona.
Długość lampy LED ma trzeciorzędne znaczenie przy modernizacji oświetlenia. Jest to najczęściej kwestia przyzwyczajenia (oczywiście zdarzają się sytuacje wyjątkowe - np ograniczona przestrzeń od montażu lub kwestie estetyczne, ale to w naszej opinii rzadkość).